Góry Przyroda - ciekawostki Regiony Polski

Wiktorówki w Tatrach

To takie miłe i przyjazne miejsce. Zwłaszcza, jeśli jest się tam zimą, i wchodzi się zmarzniętym na herbatkę. Wiktorówki to miejsce, do którego jest już

To takie miłe i przyjazne miejsce. Zwłaszcza, jeśli jest się tam zimą, i wchodzi się zmarzniętym na herbatkę. Wiktorówki to miejsce, do którego jest już bardzo blisko z Rusinowej Polany. Jest tam kościółek – Sanktuarium Maryjne. Jest to Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej. To jest teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy tym kościołku przechodzi niebieski szlak turystyczny, z Zazadniej na Rusinową Polanę.

Historia tego sanktuarium jest bardzo ciekawa. Była tu pasterka z Rusinowej Polany, Marysia Murzańska. Kiedy miała 14 lat, zaginęły jej zwierzęta, które pasła, były to owce lub krowy. Szukając ich we mgle, dziewczynka zobaczyła postać wśród gałęzi jednego z drzew. Określiła ją jako Jaśniejącą Panią lub Piękną Panią. Postać ta obiecała Marysi, że znajdzie zagubione zwierzęta. Wydała też trzy polecenia. Jedno z nich dotyczyło opuszczenia Rusinowej Polany, ponieważ grożą jej tu niebezpieczeństwa duchowe. A dwa pozostałe dotyczyły tego, że trzeba ludziom przypominać, aby nie grzeszyli i aby pokutowali za winy.

Marysia opowiedziała o tym pasterzowi, który umieścił na tym drzewie obrazek. Miejsce to stało się miejscem licznych pielgrzymek, odbywają się tu msze święte, chrzty i śluby.
mks

hastagi na stronie:

#wiktorĂłwki mapa #pasterka na wiktorĂłwkach

A to już wiesz?  Radość podróży (cz. 2): droga i podróz z Małopolski na Mazury

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy