Wakacje w ciepłych krajach

Ciepłe kraje kuszą nas, zachęcają. Bardzo miło jest przeglądać oferty różnych biur podróży, przeglądać foldery pełne pięknych zdjęć, rajskich plaż, radosnych ludzi, lazurowej wody i wiecznego słońca. Ciepłe kraje stają się w końcu naszym marzeniem. Rozmyślamy o tym, jak miło będzie spacerować w słońcu, po białym piasku pustyni. Jak dobrze będzie kąpać się w ciepłej wodzie, nie musząc wchodzić do zimnego Bałtyku.

akacje w ciepłych krajach Wkacje w ciepłych krajach Waacje w ciepłych krajach

Może jednak wolisz wakacje z dala od wody, ale za to w miejscu pełnym zabytków, piramid i wielkiej historii? Do takich ciepłych krajów, z historią i przeszłości, zaliczamy właśnie Egipt/ leże on we wschodniej Afryce, nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym. Od zachodu Egipt graniczy z Libią, od południa z Sudanem, na północnym wschodzie z Izraelem. Czy wiesz, że aż ponad 90% powierzchni Egiptu to pustynia? Większość ludności Egiptu mieszka w wąskim pasie który jest wzdłuż doliny Nilu i w jego delcie. Niewielu jest takich, którzy żyją w różnych miejscach pustyni.

Jeśli chcesz zetknąć się z historią, koniecznie odwiedź Kair, stolicę Egiptu. Leży on nad Nilem, około 200 km od Morza Śródziemnego. Tam właśnie jest największa aglomeracja Egiptu. Kair należy do najludniejszych miast świata. Na wschodzie Kairu są wyżyny Mukattam, od wschodu zaś piramidy w Gizie. Na południe ciągnie się wzdłuż Nilu dolina rolnicza, gdzie znajduje się wiele miast.

Cywilizacja Egiptu jest wspaniała. Stworzyli ją dawani Egipcjanie, żyjący nad brzegami Nilu.
To tutaj znajdują się prastare zabytki starożytnego państwa. Dzięki Nilowi możliwe było przetrwanie. I tak jest do dziś. Kiedy Nil wylewał, pozostawiał żyzny muł. Dzięki temu mógł wyrosnąć tam roślinność. Od roku1971 pola są nawadniane sztucznie. Jednak życie tu wygląda tak jak dawniej.

Typowa wioska w Egipcie, która leży wśród pół lub na skraju pustyni, ma nawet do 10 000 mieszkańców. W każdej z nich jest meczet, przynajmniej jeden, w niektórych jest kilka. W wioskach chrześcijańskich są kościoły. We wsiach są barwne gołębniki, sklepy, budynki administracyjne, komisariat policji. Domy są najwyżej dwupiętrowe. Większość ludzi mieszkających w wioskach, pracuje na roli. Od lat 80-tych XX zaczęła zwiększać się liczba mieszkańców w miastach.

Innym krajem, ciepłym, do którego warto pojechać, jest Turcja. Ma bardzo ciekawe położenie, ponieważ leży na styku Europy i Azji, otoczona jest przez wody Morza Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego.

Jakim językiem mówi się w Turcji? Głównie jest to język turecki, ale można także porozumieć się tam po angielsku, niemiecku a nawet po polsku. Waluta turecka to Lira (TRL).

Turcja to wyjątkowe miejsce, ponieważ dawniej krzyżowały się to różne kultury i szlaki. Byłą ona nawet nazywana środkiem świata. Jeśli polecałabym wyjazd do Turcji, to właśnie Riwierę Turecką która rozciąga się na południu Turcji. Są tam naprawdę cudowne, przepiękne krajobrazy: morze, góry, a do tego piękne niebo i słońce nad nimi, co sprawia niesamowite wrażenie.
Prawdziwymi skarbami są w Turcji właśnie Antalya, Alanya, Side i Kemer.

Antalya jest stolicą Riwiery Tureckiej. Są tam między innymi takie znane zabytki jak Brama Cesarza Hadriana czy port jachtowy z czasów Imperium Rzymskiego. Oprócz tego możesz podziwiać cudowne krajobrazy. Samo miasto jest także bardzo ładne, a turyści uwielbiają chodzić po jego wąskich uliczkach.

Innym miejscem jest Alanya, położona nad Morzem Śródziemnym, znana kiedyś, jeszcze w starożytności, jako morska twierdza piratów. Wielką atrakcją jest tam plaża Kleopatry. Legenda mówi, że kiedyś spotykała się tam Kleopatra z Markiem Antoniuszem.
Nad miastem jest forteca z XII wieku, otoczona murem obronnym z wieloma wieżami. Pod zamkiem jest wykuta w skale dawna stocznia Seldżuków.

Side w Turcji to małe miasteczko leżące nad brzegiem Morza Śródziemnego. Jego historia sięga czasów przed naszą erą. Tu właśnie jest jeden z największych w Anatolii teatr dla 15 tysięcy widzów. Jest tu starożytne muzeum i bizantyjska bazylika. A co jest wielką atrakcją? Oczywiście, świątynia Ateny i Apollina z II w. n.e. zbudowana tuż nad brzegiem morza. Niedaleko stąd są malownicze wodospady Manavgat Selalesi.

Kemer w Turcji to taka turystyczna miejscowość. Sięga ona od wybrzeża aż do podnóża gór Taurus. Jeśli wybierzesz się właśnie tam, możesz sobie odpocząć w którejś z kawiarni czy restauracji. Możesz wybrać się także do portu jachtowego z przylegającą promenadą. To właśnie na niej raz w tygodniu odbywa się targowisko. Możesz wybrać się stamtąd łatwo do Kekova, do ruin podwodnych, do Myry, Finjke czy nawet do Olimpos.

Innym regionem turystycznym Turcji, dość młodym, jest Belek. Jest to bardzo spokojne miejsce, z piękną plażą, która ma ponad 12 km długości. Piach na niej jest drobny lub gruboziarnisty piaskiem i miło jest po nim spacerować. Na lądzie są lasy piniowe i eukaliptusowe. Pamiętaj, ze jest to obszar chroniony – takich lasów jest już niewiele. Jeśli zechcesz kupić cokolwiek albo posiedzieć w barze, możesz udać się do pobliskiego Belek i Kadriye.

Innym ciekawym miejscem, a raczej miejscowością w Turcji jest Marmaris. Trzeba przyznać, że jest ona jedną z najbradziej atrakcyjnych miejsc Wybrzeża Egejskiego. Leży na południowym zachodzie Turcji, w osłoniętej zatoce morskiej. U podnóża ma zalesione góry, które schodzą prawie do samego morza. Wyobrażasz sobie, jaki to wspaniały widok? Co jest do zwiedzania w Marmaris? Jest tu średniowieczny zamek. Jednak i tak największą atrakcją jest piękna promenada nadmorska, która jest otoczona palmami. Tu także znajduje się największy w tej części port jachtowy.

Zupełnie inne wspaniałe miejsce, ale także związane z woda, słońcem i plażą, to Majorka. Jest największą z wysp Balearów. Turystyka jest tam tak bardzo rozwinięta, że nie może zabraknąć niczego. Warto tam pojechać, właśnie ze względu na piękne krajobrazy, cudowne widoki i pyszną kuchnię.

Północno-zachodnią część stanowią góry Sierra de Tramuntana. Mają one wysokie szczyty, mające 1445 m. n.p.m. Na stokach rosną gęste lasy sosnowe. Jest tam także wiele wiosek i małych miasteczek. Np. w wiosce Lluc jest największy klasztor Majorki, Santuario de Lluc. Jest to centrum duchowe całej wyspy. Na wyspie nie brakuje tez upraw, są tam żyzne ziemie, więc uprawia się zboża, owoce, winną latorośl i drzewa migdałowe. To właśnie z migdałowych drzew słynie cała wyspa.

Majorka ma wiele zabytków, które także przyciągają turystów. Jednym z najwspanialszych jest katedra w stolicy wyspy, Palmie. Zbudowano ją w XIV wieku w stylu katalońskiego gotyku. Unowocześniona została ona w XX w., według projektu słynnego hiszpańskiego architekta, Antonia Gaudiego.

W Palmie jest zachowana także część arabskiego muru miejskiego, arabskie łaźnie, XIII-wieczny zamek Belver. Oprócz tego jest tu późnogotycki budynek giełdy, Llotja, ratusz miejski oraz El Born, popularna promenada.

Na Majorkę przybywało wielu artystów, między innymi byli tu kiedyś Fryderyk Chopin, George Sand, Witold Małcużyński.

Wyspa na południu jest słabo zaludniona, mimo, ze są tu najpiękniejsze plaże. Nie ma tu wielu ludzi, ponieważ ziemia nie jest żyzna. Znajdują się też tutaj prehistoryczne ruiny talayots, megalitycznych kamiennych wież. Wschodnie wybrzeże słynne jest z grot Coves del Drac, gdzie jest podziemne jezioro.

Turyści bardzo lubią północny-wschód wyspy, ponieważ są tam piękne, szerokie zatoki i piaszczyste plaże. Zachowały się tu pozostałości rzymskiego miasta i teatru w Pollentii a także megalityczne wieże obok Arta. Jest tam jeszcze jedna ciekawa rzecz. Oczywiście, jest ich o wiele więcej, jednak to właśnie rezerwat przyrody w Albufera zasługuje na większą uwagę. Jest tam podmokły teren i równocześnie miejsce zatrzymywania się wędrownych ptaków. Dlatego na wyspę przybywa wielu ornitologów, aby badać życie ptaków.
Ika

hastagi na stronie:

#odsprzedam wczasy 2012 #odsprzedam wakacje 2012

Related posts

One Comment;

  1. Agnes said:

    Ciepłe kraje to jedno, mnie kuszą te egzotyczne. Zupełnie egzotyczne. Jak Chiny, Indie itp. Wpadła mi w katalogu Almatura wycieczka "Pięć pereł Indii". Ile ja bym dała, żeby móc tam pojechać…

Comments are closed.

Top