Aktualności LIFESTYLE Podroże

Mołdawia czeka na turystów i wzbogaca swoją ofertę

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii zarejestrowane w ”Iter Vitis - Les Chemins de la Vigne” jako Europejski Szlak Kulturowy. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV

Data publikacji: 2020-05-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Mołdawia czeka na turystów i wzbogaca swoją ofertę
Kategoria: Podróże, LIFESTYLE

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii zarejestrowane w ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” jako Europejski Szlak Kulturowy. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV wieku.

Mołdawia czeka na turystów i wzbogaca swoją ofertę Podróże, LIFESTYLE - Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii zarejestrowane w ”Iter Vitis - Les Chemins de la Vigne” jako Europejski Szlak Kulturowy. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV wieku.

Zanim znów podróże będą możliwe, Mołdawianie zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki.  Mołdawia to kierunek, który oferuje turystom piękną przyrodę, tradycyjną kuchnię i gościnność mieszkańców. To ucieczka od zatłoczonych miejsc, gdzie ciszę i spokój dopełnią degustacje wysokiej jakości win i liczne możliwości aktywnego wypoczynku. Mapa atrakcji 360° i krótki film, oprowadzający po nich widza, pomaga lepiej poznać kraj, a może nawet sprawi, że Mołdawia dołączy do listy miejsc do odwiedzenia, gdy podróże będą możliwe.

Winne Szlaki Mołdawii z europejskim tytułem Iter Vitis

Do listy powodów dlaczego warto odwiedzić ten kraj można już dołączyć mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe, a więc trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa. Tytuł ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” ustanowiono w 1987 roku, a zajmuje się nim Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes). Wyróżnienie, poświadczone certyfikatem z dnia 28 lutego 2020, uzyskano dzięki staraniom Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) oraz wsparciu Moldova Competitiveness Project, programu wspieranego przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo.

Corina Călugăru, ambasador, stały przedstawiciel Republiki Mołdawii przy Radzie Europy, pogratulowała ANTRIM oraz branży winiarskiej i turystycznej sukcesu. – Wino mołdawskie to symbol naszej europejskiej tożsamości, wspierane przez bogatą kulturę, cenne dziedzictwo winiarskie i wieki ewolucji produkcji wina, już od czasów starożytnych. Świadczą o tym stare piwnice, tradycyjna kultura, nierozerwalnie związana z winem, a także lokalne odmiany winorośli, które, dzięki swojej jakości, zyskały międzynarodowe uznanie. Umożliwiając odkrywanie mołdawskiego dziedzictwa kulturowego, kuchni, wiejskiego życia i gościnności Mołdawian, Winne Szlaki Mołdawii są konkurencyjne, względem innych ofert turystycznych. Certyfikat Rady Europy wymaga utrzymywania najwyższej jakości i podzielania podstawowych wartości nowoczesnego społeczeństwa – podsumowała.

A to już wiesz?  Co miłośnicy białego szaleństwa powinni wiedzieć o ubezpieczeniach

Wagę przyznanego wyróżnienia podkreśliła również Cristina Frolov, prezes ANTRIM. – Jesteśmy dumni, że dzięki naszym legendarnym winom udało nam się dołączyć do Europejskich Szlaków Kulturowych, ponieważ dziedzictwo winiarskie jest synonimem Mołdawii, a producenci wina spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Dzięki temu możemy ożywić i rozwinąć ważną branżę turystyki przyjazdowej, poprzez którą zaaktywizujemy tereny wiejskie i będziemy dumni z naszego kraju, a także przekonamy młodych ludzi do pozostania w ojczyźnie, by wspólnie rozwijać ten sektor. ANTRIM jest stowarzyszeniem reprezentującym branżę turystyki przyjazdowej, a dzięki programom, stało się partnerem i przyjacielem branży winiarskiej – powiedziała.

Trzy nowe szlaki winne Mołdawii – zobacz je na mapie

Nowe atrakcje to dobry punkt wyjścia do zwiedzania kraju, który, nieskażony przez masową turystykę, harmonijnie łączy produkty lokalne z dziedzictwem historycznym. Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan's Wall PGI i Stefan's Great PGI. To okazja do odwiedzenia 28 winiarni, 12 piwnic winnych, 21 imprez winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz skorzystania z dziesiątek okazji do spróbowania mołdawskiej kuchni i wina.

Główna trasa, Codru PGI, obejmuje najwięcej winiarni wiodących producentów wina białego, czerwonego i musującego. Na tej trasie można odwiedzić m.in. Mileştii Mici, największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa, a także Cricovą, gdzie znajduje się największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe. Druga trasa, Trajan’s Wall PGI, przebiega ze stolicy, Kiszyniowa, na południowy zachód i jest znana głównie z czerwonych odmian wina. Wiedzie także przez Gaugazię, autonomiczny obszar, wyróżniający się widocznymi wpływami tureckimi i kuchnią, zachwycającą swą różnorodnością. Na tej trasie znajduje się rezerwat przyrody dolnego Prutu i jeziora Beleu, wpisanego na listę UNESCO. Z kolei trzecia trasa, Stefan the Great PGI, rozpoczyna się w Kiszyniowie i kieruje się na południowy wschód. To szlak bogaty w zabytki i urzekający wspaniałymi widokami, gdzie turyści mogą odwiedzić m.in. urokliwą, rodzinną winiarnię Et Cetera.

A to już wiesz?  WESELE GODNE WIKINGA

Winne Szlaki Mołdawii nabrały kształtu i rozwinęły się w ostatnich latach, dzięki inwestycjom właścicieli winnic oraz wsparciu Moldova Competitiveness Project, wspieranego przez USAID, rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo. W rezultacie podwoiła się liczba winiarni, otwierających drzwi dla turystów, a na Mapie Win Mołdawii można znaleźć aż 28 wyjątkowych miejsc, związanych z produkcją wina. Gdyby przeliczyć powierzchnię winnic, przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Nic więc dziwnego, że wino jest głównym motywem oferty turystycznej, a jego produkcja odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu gospodarki – pracuje przy niej 15% mieszkańców i odpowiada za 5% PKB.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.360.moldova.travel i w mediach  społecznościowych:

Facebook: www.facebook.com/discovertheroutesoflife/

Instagram https://www.instagram.com/moldova.travel/

YouTube https://www.youtube.com/channel/UCBwpThlC_51iXDEfBZWrCHA

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Mołdawia czeka na turystów i wzbogaca swoją ofertę Podróże, LIFESTYLE - Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii zarejestrowane w ”Iter Vitis - Les Chemins de la Vigne” jako Europejski Szlak Kulturowy. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV wieku.
Hashtagi: #Podróże #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy